DOLAR 33,0863 0.12%
EURO 36,0709 0.31%
ALTIN 2.558,490,31
BITCOIN 22463691,33%
İstanbul
29°

AÇIK

MasterChef Alican’ın hastalığı herediter anjioödem nedir? Herediter anjioödem belirtileri

MasterChef Alican’ın hastalığı herediter anjioödem nedir? Herediter anjioödem belirtileri

ABONE OL
Ağustos 24, 2023 09:24
MasterChef Alican’ın hastalığı herediter anjioödem nedir? Herediter anjioödem belirtileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Herediter anjioödem hastalığı MasterChef ile gündeme geldi. Yarışmanın sevilen isimlerinden olan Alican Sabunsoy, doğuştan herediter anjioödem hastası olduğunu açıkladı. Binlerce kişi tarafından araştırılan MasterChef Alican’ın hastalığı herediter anjioödem nedir? Herediter anjioödem belirtileri nelerdir? haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.

MasterChef All Star yarışmacıları arasına gecikmeli katılan  Alican Sabunsoy, yaşadığı sağlık sorunuyla gündem oldu. Çocbukluğundan beri herediter anjioödem hastası olan Sabunsoy; “Kan hastalığım var. Kalıtsal bir hastalık zamansız atak geçirebiliyorum. Şiddetli ağrılarım oluyor. O da beni düşürüyor. Çok dile getirmek istemiyorum. Yıllardır psikologlar mesleğin stresli bırak diyor. Bırakamayız bu saatten sonra. Doğduğumdan beri, bebekliğimden beri var bu rahatsızlığım. Ayakta kalmaya devam.” ifadelerini kullandı.

“Hereditör anjiyoödem,” genetik bir rahatsızlık olan anjiyoödemin bir alt tipini ifade eder. Anjiyoödem, deri altında şişlik, ciltte kabarıklık, mukozalarda (ağız, dil, boğaz gibi) şişme gibi semptomlarla karakterize edilen bir durumdur. Hereditör anjiyoödem, ailesel geçiş gösteren ve genellikle çocukluk veya erken yetişkinlik döneminde ortaya çıkan bir hastalıktır.

ALERJİK ANJİÖDEM NEDİR?

Bu rahatsızlıkta, vücutta aniden ve beklenmedik şekilde şişmeler meydana gelir. Özellikle yüz, dudaklar, göz kapakları, eller, ayaklar, genital bölgeler ve mukozalarda şişmeler olabilir. Şişmeler genellikle ağrısızdır ancak estetik veya solunum yollarını etkileyebilir.

Hereditör anjiyoödem atağının nedeni, genellikle vücutta bradikinin adı verilen bir kimyasalın aşırı salınımına bağlı olarak kan damarlarının geçici olarak genişlemesi ve sızıntı yapmasıdır. Bu durumun nedeni genellikle genetik faktörlerdir.

Hereditör anjiyoödem atakları ani bir şekilde başlar ve genellikle 24 ila 72 saat sürer. Tedavi, semptomları hafifletmeye ve atakları önlemeye yöneliktir. Antihistaminikler ve bradikinin reseptör blokerleri gibi ilaçlar, atakların şiddetini azaltabilir ve sıklığını önleyebilir.

Hereditör anjiyoödem tedavisi kişinin durumuna ve semptomlarının şiddetine göre değişebilir. Bir doktora danışarak doğru tanı ve tedavi planı oluşturmak önemlidir.

HERİDETER ANJİOÖDEM TİPLERİ NELERDİR?

Herediter anjiyoödemin; C1 esteraz inhibitör proteini düzey veya aktivitesinde eksiklik olan TİP1 ve Tip 2 herediter anjioödem ve C1 esteraz inhibitör proteini düzey veya aktivitesinin normal olduğu herediter anjioödem olmak üzere 3 tipi vardır.

HEREDİTER ANJİOÖDEM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Herediter anjioödemin en belirgin semptomu, aşırı vücut sıvısının birikmesi bağlı ödem oluşan bölgelerde tekrarlayan şişlik ataklarıdır . Vücudun en sık etkilenen bölgeleri eller, ayaklar, göz kapakları, dudaklar ve cinsel organlardır.

  • Vücudun belirli bölgelerinde kaşıntısız döküntü ve şişlikler
  • Karın ağrısı ve krampları
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İshal
  • Baş ağrısı
  • Ses kısıklığı

Atak sıklığı ve şiddeti hastadan hastaya değişebilir. Ataklara ürtiker eşlik etmez. Tekrarlayan karın ağrıları olabilir. Üst hava yollarını tutan larinks ödemi ve genital ödem diğer anjioödem tiplerine göre daha sıktır. Hafif anjioödem atakları 2-5 gün arasında kendiliğinden düzelir.

HEREDİTER ANJİOÖDEM NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Aile öyküsü olması, belirtilerin genellikle çocukluk yaşta başlaması, tekrarlayan ağrılı karın ağrılarının olması, anjioödeme ürtikerin eşlik etmemesi, üst hava yollarında ödem gözlenmesi, antihistaminik, steroid ve adrenalin tedavilerine yanıtsızlık herediter anjioödem şüphesi uyandırır.  Herediter anjioödemi; enfeksiyonlar, stres, bazı hormon ilaçları kullanımı sonrası ve adet döneminde tetiklenebilir.

Herediter anjioödemden şüphelenilen hastalarda Kompleman 4,  C1 esteraz inhibitör proteini düzey ve aktivitesinin değerlendirildiği bir takım biyokimyasal testler ve genetik incelemeler yapılarak tanı konulur.   

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.