DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2069365-4,39%
İstanbul
19°

AÇIK

2023-2024 üniversite kayıt tarihleri: Üniversite kaydı için gerekli evraklar nelerdir?

2023-2024 üniversite kayıt tarihleri: Üniversite kaydı için gerekli evraklar nelerdir?

ABONE OL
Ağustos 28, 2023 14:12
2023-2024 üniversite kayıt tarihleri: Üniversite kaydı için gerekli evraklar nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YKS tercih sürecinin sona ermesiyle birlikte öğrenci adaylarını tatlı bir telaş kapladı. Heyecanlı bekleyiş devam ederken gözler 2023 – 2024 üniversite kayıt tarihlerine çevrildi. Peki üniversite kayıt tarihleri ne zaman başlayacak? Üniversite kaydı için gerekli belgeler nelerdir?

27 Temmuz – 08 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nın sonuçlanmasının ardından üniversite öğrencisi olmak için gün sayan adaylar okul tercihlerini tamamladı.19 Ağustos tarihinde açıklanan tercih sonuçlarından sonra okulları belli olan adaylar şimdi de “Üniversite kayıtları ne zaman?” sorusunun cevabını aramaya başladı. İşte üniversite kayıt tarihleri ve üniversite kaydı için gerekli belgeler…

Üniversite kayıt tarihi

2023 – 2024 ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHLERİ NE ZAMAN?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında hak kazandıkları okullara gidilerek yapılacak, elektronik kayıtlar ise 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında web sitesi üzerinden yapılacaktır.

Üniversite kayıt

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan fakat ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek olan adayların ise belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 29 Aralık 2023 Cuma günü mesai bitimine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde Açık Öğretim Liseleri öğrencilerinden bir yükseköğretim kurumuna yerleşen adayların ise mezun olduklarına ilişkin belgelerini 31 Ocak 2024 Çarşamba günü mesai bitimine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde, asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların da kayıtları yapılmayacaktır.

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Kayıt için gerekli malzemeler ise şu şekildedir:

Üniversite kaydı için gerekli belgeler

  • Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
  • Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.
  • Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
  • Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
  • Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
  • Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK), ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.