DOLAR 33,0874 0.13%
EURO 36,0627 0.27%
ALTIN 2.557,950,28
BITCOIN 22426281,29%
İstanbul
29°

AÇIK

Areda araştırdı: Almancıların Türkiye’ye gelirken ulaşım tercihleri Karayolu mu, havayolu mu?

Areda araştırdı: Almancıların Türkiye’ye gelirken ulaşım tercihleri Karayolu mu, havayolu mu?

ABONE OL
Ağustos 18, 2023 13:12
Areda araştırdı: Almancıların Türkiye’ye gelirken ulaşım tercihleri Karayolu mu, havayolu mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Araştırma şirketi Areda Survey her yaz yaşanan Almancıların yurda giriş hikayelerinden yola çıkarak “Almanya’nın Türkleri: Almancılar” araştırmasını gerçekleştirdi. Almanya ve Türkiye’de eşzamanlı olarak gerçekleştirilen ve bin 188 kişinin katıldığı araştırmaya göre Almancılar yurda gelirken akrabalarına en çok çikolata getiriyor.

Türkiye’den Almanya’ya 1960’lı yıllarda başlayan resmi işgücü göçü sonrasında yaşanan toplumsal dönüşüm gurbetçiler ve Almancılar olarak isimlendirilen Türk kültür yapısını da bizlere armağan etti. Arkasında ailesini, çocuğunu, eşini bırakıp Almanya’ya çalışmaya giden insanların zorlu hikayeleriyle harmanlandık. Yaşanan acılar, umutlar unutulmaz Türk filmlerine, dizilere, romanlara konu oldu ve olmaya da devam ediyor. Her yaz Türkiye’ye izne gelmeyi bekleyen Almancılar ve yurda dönüş öyküleri ve onların yolunu gözleyen akrabaları… Peki, yurda dönüş ve kavuşma anı sonrasında akıllara gelen ilk şey bize Almanya’dan ne getirdikleri mi oluyor?

Almancıların Yüzde 47,8’i Türkiye’ye Karayoluyla geliyor ve Yüzde 53,7’si Yanında Çikolata Getiriyor

Almancıların Valizinde Ne Var?

Almanya’da yaşayan Türklere, akrabalarının onlardan en çok istediği şey ve Türkiye’de Almancı akrabalarının yolunu gözleyenlerin en çok ne istediği eşzamanlı olarak yapılan araştırmada soruldu. Araştırmaya göre Almancılar, akrabalarının kendilerinden yüzde 51,6 ile en çok çikolata istediğini belirtiyor. İkinci sırada yüzde 14,8 ile elektronik ürünler, üçüncü sırada ise yüzde 10,5 ile kahve yer alıyor. Türkiye’de yaşayan Almanya’daki akrabalarından gelecek hediyeleri bekleyenler ne düşünüyor? Almancı akrabalarının yolunu gözleyenlere göre yüzde 53,7 ile en çok çikolata bekleniyor. İkinci sırada yüzde 8,7 ile bıçak, üçüncü sırada yüzde 8,3 ile saat/parfüm yer alıyor.  

Yurda Dönüş: Karayolu Mu, Havayolu Mu?

Almancıların Türkiye’ye gelirken ulaşım tercihleri de ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Yurda dönüş yolunda Almancıların yüzde 47,8’i karayolunu ile seyahat etmeyi tercih ederken, yüzde 52,2’si hava yolunu tercih ediyor. Peki, yurda geliş sebepleri nedir?
Almanya’nın serin atmosferinden Türkiye’nin sıcak güneşi, aile ve akrabalar, alışkanlıklar derken ilginç tercihler ve kültürel farklılıklarla dolu bir deneyimi beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmaya göre, Almanya’dan Türkiye’ye gelen Almancıların yüzde 62,4’ü tatil için geldiğini belirtiyor. Yüzde 18,8’i aile ve akraba ziyareti, yüzde 5,9’u vatan ve memleket özlemi, yüzde 4,5’i alışveriş ve yüzde 3,5’i düğün için yurda geldiklerini ifade ediyor.

Döner Sorunsalı: Türk Usulü Mü, Alman Usulü Mü?

Aile/akraba ziyaretlerinde bir araya gelinen yemek masaları ve tatil mizahının vazgeçilmez tartışmalarından biri olarak döner tercihleri… Alman usulü Türk döneri mi daha lezzetli yoksa Türk usulü döner mi? Araştırmaya göre Almancıların yüzde 65,8’i geleneksel Türk usulü döneri tercih ederken, yüzde 34,2’si Alman usulü Türk dönerini tercih ediyor.

Türk Halkının Yüzde 46,1’i Almancıların Konuşma Aksanlarını İlginç Buluyor

Hemen hemen her yaz yurda gelen Almancıların tercihleri ve yaşam tarzı farklılıkları ülkemize renk katıyor. Peki, Türk akrabaları Almancıların en çok neyini ilginç bulunuyor? Araştırmaya göre Türk akrabaları Almancıların yüzde 46,1 ile en çok konuşma aksanlarını ilginç bulduğunu belirtiyor. Sırasıyla diğer ilginç bulunan özellikler ise; yüzde 30,7 ile dünya görüşleri, yüzde 12,3 ile giyim tarzları, yüzde 5,5 ile yemek yeme harcamaları ve yüzde 5,4 ile müzik zevkleri.

Dönüş Yolcuğunda Ne Var?

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları, vatan hasretini hafifletmek ve aidiyet duygularını canlı tutmak için yöresel ürün ve lezzetlerle dolu valizlerle Almanya’ya dönüyorlar. Araştırmaya göre yanlarında götürmeyi ihmal etmedikleri şeylerin ilk sırasında yüzde 28,5 ile tekstil ürünleri yer alıyor. İkinci sırada yüzde 22,7 ile Türk kahvesi, üçüncü sırada yüzde 21,8 ile isot-acı biber ve baharat, dördüncü sırada yüzde 14,1 ile baklava ve lokum, beşinci sırada ise yüzde 4,9 ile yufka bulunuyor.

Metodoloji

Bu çalışma, Türkiye ve Almanya’da yaşayan 1.188 Türk vatandaşının katılımıyla 9 -14 Ağustos 2023 tarihleri arasında kantitatif araştırma yönteminde CAWI tekniği ile ‘Areda Survey’in Profil Bazlı Dijital Paneli’ kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.