DOLAR 33,0874 0.13%
EURO 36,0627 0.27%
ALTIN 2.557,950,28
BITCOIN 22426281,29%
İstanbul
29°

AÇIK

Halil isminin manası nedir? Halil ismi Kuran’da geçiyor mu? Halil isminde kaç kişi var?

Halil isminin manası nedir? Halil ismi Kuran’da geçiyor mu? Halil isminde kaç kişi var?

ABONE OL
Ağustos 2, 2023 14:36
Halil isminin manası nedir? Halil ismi Kuran’da geçiyor mu? Halil isminde kaç kişi var?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizde severek kullanılan Halil ismi, Arapçadan dilimize geçmiş erkek bebek isimleri arasında yer almaktadır. Halil ismi, anne babaların bebekleri için en çok tercih ettiği, geçmiş günlerden günümüze kadar gelen isimlerden biridir. Biz de sizler için severek kullanılan Halil isminin detaylarını araştırdık.

İsimlerin anlamları, anne babaların çocuklarına verecekleri isim konusunda kararlarını en çok etkileyen faktörler arasındadır. Farklı dillerden dilimize gelen birçok farklı isim bulunmaktadır. Ebeveynler özellikle farklı dillerden Türkçeye geçen bu isimlerin anlamlarını merak etmektedir. Anlamı merak edilen bu isimlerden biri de Arapçadan dilimize geçen Halil ismidir.

Peki Halil isminin anlamı nedir? Halil ismi Kuran’da geçiyor mu? Halil isminde kaç kişi var? Siz de yeni doğacak erkek bebeğinize Halil ismini vermek istiyorsanız detaylar için haberimize göz atabilirsiniz…

Halil ismi

HALİL İSMİNİN ANLAMI NEDİR?

Arapçadan dilimize geçen Halil ismi; sadık, samimi dost anlamlarını taşımaktadır. Halil isminin diğer anlamı da en yakın olandır. Güzel anlamlara sahip olan bu isim bu isim dini açıdan da Allah’ın isimlerinden biridir. Aynı zamanda İslam’da Hz. İbrahim için Allah’ın dostu, Allah’ın sevgilisi “Halilullah” ifadesi de kullanılmaktadır.

Halil isminin anlamı nedir

HALİL İSMİ KURAN’DA GEÇİYOR MU?

Anne babaların çocuklarına verecekleri isimleri araştırırken isimlerin anlamlarının yanında dikkat ettikleri en önemli bir diğer konu da koyacakları isimlerin Kuran’da geçip geçmediğidir. Peki Halil ismi Kuran’da geçiyor mu? Çocuklarına Halil ismini vermek isteyen anne babaların bu ismi kullanmalarında bir sakınca bulunuyor mu? İşte cevabı…

“Arapça kökenli olan ve İslam terminolojisinde de sık sık karşımıza çıkan Halil ismi Kuran’da geçen isimler arasında yer almaktadır. Bu isim Nisa suresinde geçer ve sadık anlamına gelmektedir. Bu açıdan bebeklere Halil isminin verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.”

Halil ismi Kuranda geçiyor mu

HALİL İSMİNDE KAÇ KİŞİ VAR?

  • Türkiye‘de Halil ismini kullanan 239.398 kişi bulunmaktadır.

  • İstanbul‘da Halil ismini kullanan 24.778 kişi bulunmaktadır.

  • Ankara‘da Halil ismini kullanan 11.449 kişi bulunmaktadır.

  • İzmir‘de Halil ismini kullanan 14.053 kişi bulunmaktadır.

Halil isminde kaç kişi var

HALİL İSMİNİN ÖZELLİKLERİ

Halil isminin özellikleri

  • Para kazanma konusunda başarılı kişilerdir. Ayrıca kazandıkları parayı harcamayı seven kişilerdir. Yaratıcı kişilerdir. İçgüdü ve hisleriyle hareket ederler. Bazen kuşkucu tarafları ortaya çıkar. Yalnız gezmeyi severler. Liderlik özellikleri bulunur. Kendilerine özgü düşünce ve görüşleri bulunur. Bu sebeple etrafındaki kişilerden etkilenmezler. Sorumluluklarından da kaçınmazlar. Bu sebeple cesur karakterli kişilerdir.

  •  Atak insanlardır. Olaylar karşısında olayın gidişatına göre karar verirler ve olayları yatıştırabilirler. Yaşayarak öğrenirler. Fakat bazen uzun sürede karar verirler ve başarısız olabilirler. Dürüst kişilerdir. Etrafındaki kişilere iyilik yapmayı severler. En büyük hobilerinden biri seyahat etmektir.

  •  İş dünyasında iyi bir gözlemcidirler. Bazen yaptıkları işten sıkılabilir ve başarısız olabilirler. İşi bitirmeden başka işlerle uğraşmak isteyebilirler. Bunun dışında çok merhametli ve düşünceli bir kişiliğe sahiplerdir. Sanat yönünden yetenekleri bulunur. Yaratıcı özellikleri sebebiyle yazar veya modacı olabilirler.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.