DOLAR 31,0911 0.16%
EURO 33,6978 0.17%
ALTIN 2.031,92-0,02
BITCOIN 16018150,45%
İstanbul
12°

PARÇALI BULUTLU

İlayda isminin manası nedir? İlayda ismi Kuran’da geçiyor mu? İlayda isminin tahlili

İlayda isminin manası nedir? İlayda ismi Kuran’da geçiyor mu? İlayda isminin tahlili

ABONE OL
Haziran 16, 2023 14:00
İlayda isminin manası nedir? İlayda ismi Kuran’da geçiyor mu? İlayda isminin tahlili
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzün popüler isimleri arasında yer alan İlayda ismi, Türkçe kökenli ve anlamı güzel olan isimlerden biridir. Kız çocuklarına verilen bu ismin oldukça sık kullanılması sebebiyle anlamı da bir hayli merak edilmeye başlamıştır. Peki İlayda isminin anlamı nedir? İlayda ismi Kuran’da geçiyor mu?

Yeni doğan çocuklarına isim arayan anne baba adaylarının internet üzerinden araştırdıkları en önemli sorulardan biri de isimlerin anlamlarıdır. Doğacak çocuklarına hem anlamı hem de telaffuzu güzel isim arayışında olan ebeveynler soluğu internette almaktadır. Özellikle son dönemlerin moda isimleri arasında yer alan İlayda ismi de anlamının da güzel olması sebebiyle anne baba adayları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Türkçe kökene sahip olan bu ismin anlamı son zamanlarda oldukça merak edilmektedir. Peki İlayda isminin anlamı nedir? İlayda ismi Kuran’da geçiyor mu? İlayda isminde kaç kişi var?

İlayda ismi

İLAYDA İSMİNİN ANLAMI NEDİR?

Su Perisi anlamıyla bilinen İlayda ismi, Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanan isim sözlüğünde de “Su Perisi”, “Işık yuvarlağı, bir top ışık gibi olan, çok güzel”, “Şehir güzeli” gibi birbirinden güzel anlamlarla yer almaktadır. Anlamı bakımından da güzel ve ilgili çekici bir isim olan İlayda ismi kız çocukları için sıklıkla tercih edilen isimler arasındadır.

İlayda isminin anlamı nedir

İLAYDA İSMİ KURAN’DA GEÇİYOR MU?

Kökeni Türkçe olan İlayda isminin anlamının yanında en çok merak edilen sorulardan biri İlayda isminin Kuran’da geçip geçmediğidir. Çocuklarına isim arayışına giren anne baba adayları, isimlerin anlamlarının yanında o isimlerin Kuran’da geçip geçmediğine ve ismin kullanılmasının dinen uygun olup olmadığına bakmaktadırlar.

Peki İlayda ismi Kuran’da geçiyor mu? Çocuklarına İlayda ismini vermek isteyen anne babaların bu ismi kullanmalarında bir sakınca bulunuyor mu? İşte cevabı…

“Anne babaların ve adaylarının sıklıkla tercih ettiği isimlerden biri olan İlayda ismi Türkçe kökenli olması sebebiyle Kuran’da geçmemektedir. Fakat anlamı bakımından herhangi bir sıkıntı bulunmayan bu ismin kullanılmasında dinen herhangi bir mani yoktur.”

İlayda ismi kuranda geçiyor mu

İLAYDA İSMİNİN ANALİZİ

İlayda isminin analizi

  • İ: Yumuşak kalpli olurlar ve kimseyi kırmaktan hoşlanmazlar. Aynı zamanda kimsenin kendilerini kırmasını da istemezler. Olaylara pozitif bakmayı seven bu kişiler çevreleri tarafından neşe kaynağı olarak görülürler.

  • L: Güçlü bir karaktere sahiplerdir ve iktidara da düşkünlerdir. Hırslı olan bu kişiler hayatlarında başarı isterler.

  • A: Sakin olmalarına rağmen enerjik bir yapıya sahiplerdir ve çözüm odaklı bir karaktere sahiplerdir. Kararlarına her zaman saygı duyulmasını isterler.

  • Y: Kin tutmayı sevmezler ve yargılamaktan da hoşlanmazlar. Kolay affederler ve kendilerine yapılanları çabuk unuturlar.

  • D: Güvenilir ve mert olan bir kişiliğe sahiplerdir. Çevrelerindeki kişilerin sorunlarını çözmeyi ve onları mutlu etmeyi çok severler.

  • A: Sakin ve enerjik bir yapıya sahiplerdir. Karar verirler ve kararlarına da uyulmasını isterler.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.