DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 21976554,07%
İstanbul
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

Eris varyantı nedir? Eris varyantı belirtileri neler? Yeni Covid varyantı Eris öldürücü mü?

Eris varyantı nedir? Eris varyantı belirtileri neler? Yeni Covid varyantı Eris öldürücü mü?

ABONE OL
Ağustos 21, 2023 14:24
Eris varyantı nedir? Eris varyantı belirtileri neler? Yeni Covid varyantı Eris öldürücü mü?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Türkiye’de Kovid-19 vakalarında artış gözlenmediğini, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde görülen Omicron varyantının alt türevi olan Eris (EG.5.1) varyantının henüz tespit edilmediğini bildirdi. Peki, eris varyantı nedir? Eris varyantı belirtileri neler?

Türk Toraks Derneği (TTD), dünyada milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüsün yeni varyantlarından olan ve hızla yayılarak 51 ülkede tespit edilen Eris virisü (EG.5.1 subvaryantı) ile ilgili Türkiye’de henüz bir bildirim bulunmadığını ancak bu aşamada standart Covid-19 korunma önlemlerinin uygulanmasının büyük önem taşıdığını bildirdi. Peki, Eris varyantı tehlikeli mi? Yeni Covid varyantı Eris öldürücü mü?

Eris varyantı tehlikeli mi?

ERİS VARYANTI TEHLİKELİ Mİ?

UKHSA başkanı olan Dr. Mary Ramsay, son raporda artan Covid-19 vakalarıyla ilgili endişelerini dile getirdi: “Başta yaşlılar olmak üzere çoğu yaş grubunda hastaneye yatış oranlarında hafif bir artış olsa da, genel yatış seviyelerinin son derece düşük kaldığını belirtti. Durum yakından takip edilmektedir ve yoğun bakım ünitesine kabullerde benzer bir vaka yaşanmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Bu yeni varyanttan korunmanın en iyi yolu, semptomların ortaya çıkması halinde uygun şekilde sterilize olmak ve sosyal mesafeyi korumaktır. Şu ana kadar Eris’e özgü semptomlara ilişkin herhangi bir rapor bulunmamakla birlikte, bu türün covid’e benzer şekilde yaygın grip benzeri semptomlar göstererek kendini gösterebileceği düşünülmektedir.

Virüsün beklendiği gibi mutasyona uğradığını ve bu sürecin normal bir sonucu olarak varyantlar (bir ya da daha fazla mutasyon içerebilen genetik kod) ortaya çıktığını belirten Türk Toraks Derneği (TTD) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. B. Oya İtil, şunları söyledi:

“Covid-19 etkeni Sars-Cov-2 virüsü Covid-19 Omicron varyantının tüm dünyada yaygın hale gelmesiyle birlikte alt varyantlar da tanımlanmaya başlamıştır. Eris halen, Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Kore Cumhuriyeti, Japonya, Kanada, Avustralya, Singapur, Birleşik Krallık, Fransa, Portekiz, İspanyanın da aralarında olduğu ülkede bulunuyor.”

ERİS NEDİR?

Eris, virüsün EG.5.1 türüdür ve Omicron’un bir çeşididir. İlk kez 31 Temmuz’da tespit edilmiştir ve ülkedeki her 7 Covid vakasından birinde görülmektedir. Anadolu Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre Eris,  Arcturus’tan sonra İngiltere’de en yaygın görülen ikinci varyant olmuştur.

ERİS VARYANTININ BELİRTİLERİ NELER?

Bilim insanları tarafından kötü hava koşulları, bağışıklık azalması vb. nedenlerden kaynaklandığı düşünülen virüs;

  • boğaz ağrısı,
  • burun akması,
  • burun tıkanıklığı,
  • kuru öksürük,
  • kas ve baş ağrısı gibi belirtiler ile ortaya çıktı.

Uzmanlar henüz endişelenecek bir durumun olmadığını belirtiyor.

ERİS HANGİ BÖLGELERDE GÖRÜLÜYOR?

İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan ve halk tarafından paniğe sebep olan varyant, Asya’daki Covid vakalarının yüzde 20’sini, Avrupa’dakilerin yüzde 10’unu ve Kuzey Amerika’dakilerin yüzde 7’sini oluşturuyor.  Dünya genelinde ise toplam 36 ülkedeki vakaların 2000’den fazlasında bu varyantın etkili olduğu bildiriliyor. Varyantın Türkiye’de etkisini gösterdiğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.