DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2077533-1,43%
İstanbul
12°

HAFİF YAĞMUR

Siroz hastalığı nedir ve neden olur? Siroz belirtileri nelerdir? Sirozun tedavisi var mıdır?

Siroz hastalığı nedir ve neden olur? Siroz belirtileri nelerdir? Sirozun tedavisi var mıdır?

ABONE OL
Temmuz 13, 2023 07:48
Siroz hastalığı nedir ve neden olur? Siroz belirtileri nelerdir? Sirozun tedavisi var mıdır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karaciğer hastalıkları denilince akla ilk yağlanma gelir. Yağlanma gerekli zamanda tedavi edilmediğinde karaciğerin işlevselliği tamamen bozulur. Bununla beraber siroz hastalığı ortaya çıkar. Peki siroz nedir ve neden olur? Siroz belirtileri nelerdir? Sirozun tedavisi var mıdır? sorularının yanıtını sizler için araştırdık. İnsan yaşamını olumsuz etkileyen siroz hastalığı hakkında tüm detaylar haberimizde…

İç organlar arasında en büyük olan karaciğer, kendi kendini yenileyebilen ve vücuttaki hücreleri koruyan bir yapıya sahiptir. Vücudun alınan her türlü toksin ve kimyasaldan kolayca arınması işlevini gören karaciğerde oluşan en küçük bir bozukluk ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Karaciğer; yağları, sindirim, kimyasal ilaçlar ve bağışıklık sistemini düzenlemeye kadar birçok fonksiyonu vardır. Çeşitli sebeplerden ötürü karaciğer bu işlevini yitirdiğinde tüm toksin ve yağları içeriğinde barındırır ve temizleyemez. Yağlanmaya başlayan karaciğer bazı hastalıklara davetiye çıkarır. Zamanında tedavi edilmeyen kronik hastalığa döner. Kronik karaciğer hastalığına da Siroz denir. Yağlanmaya başlayan karaciğerdeki hücreler mutasyona uğrar. İleri zamanlarda bu bozulan hücreler karaciğerin yüzeyini sertleştirir. Karaciğer sertleştikçe kan akışını zorlar. Organlara yetişmeyen kan damarlarda tıkanır. Yani siroz beraberinde de hastalıklar getirir. En son evrede karaciğer yetmezliği oluşur. Genellikle buraya kadar ilerlediğinde karaciğer yetmezliğinin geri dönüşümü olmaz. 

Yer alacağı bir proje için Hollywood diyeti ile zayıflayan ancak hedeflenin üzerinde kilo kaybeden Ufuk Özkan’ın bağışıklık sistemi çöktü. Buna bağlı olarak doktora giden Özkan’ın siroz hastası olduğu ortaya çıktı.

karaciğeri yağlanmaya başlamış bir hastanın siroz olması an meselesi

SİROZUN NEDENLERİ NELERDİR?

  • Aşırı kafein ve nikotin tüketimi
  • Düzensiz ve aşırı yağlı besinler tüketme
  • Hepatit hastalıklarının neden olduğu mikroorganizmalar
  • Bilinçsiz kullanılan ilaçlar gibi durumlar sirozun oluşmasına zemin hazırlar.

siroz olmuş bir hastanın vücut yapısındaki bozukluk

SİROZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sinir hücrelerinin de hasar almasıyla siroz olmuş bir hasta da sürekli sinirlilik hali oluşur. 

Karaciğer ciltteki hücreleri de etkiler. Herhangi bir hasar aldığında ciltte olumsuz etkilenir. Ciltte artan yağ oranı, sivilce ve aknenin artışına neden olur. İri iri olan sivilcenin yanı sıra ciltte kızarıklık ve kaşınma da yaşanır.

Toksinler temizlenmediğinden karının boşluklarında asit birikimi oluşur. Bu birikim karın şişkinliğini ve şiddetli ağrıları beraberinde getirir. 

Hormonlar bozulduğundan adet döngüsünde de dengesizlik oluşur. 

Kemik ve kaslarda kayıp yaşanır. Beraberinde halsizlik ve yorgunluğu getirir.

Midenin işlevselliği de bozulur. Kusma ve bulantı gibi rahatsızlıklar yaşanır. 

Karın altı bölgesinde yağlanma meydana gelir. 

hücreleri tamamen bozulmuş karaciğerin son hali

SİROZUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Yaşanılan belirtiler sonrası uzmana giden hastaya birkaç tetkik yapılır. Genel olarak kimi hastalarda aşırı alkol tüketiminden dolayı ortaya çıkar. Alkolden oluşan bu tahribatı azaltmak için ilaç tedavisi uygulanır. Bunun yanı sıra alkol tüketmeyen ancak siroza yakalanan diğer hastaların hepatit öyküsüne bakılır. Ultrason ve çeşitli kan testleriyle siroz teşhisi yapılır. Siroz A, B ve C olmak üzere 3 seviyeye ayrılır. A ve B seviyesindeki hastalarda düzenli doktor kontrolü ve tedavi sonucunda hastalığın ilerleyişi indirilerek yaşam kalitesi yükseltilir. Ancak C seviyesine gelmiş bir hasta için tek çare nakildir. Çünkü karaciğeri eski hale dönmeyecek kadar işlevselliğini yitirmiştir. 

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.